Obsah stránky

Doktorské studium

Charakteristika studijního programu

Cílem doktorského studijního programu Didaktika chemie je příprava odborníků zajišťujících zvyšování kvality chemického vzdělávání v ČR v souladu s aktuálními společenskými potřebami a v souladu se vzdělávacími programy vyspělých evropských zemí na bázi vědecko-výzkumných výsledků.

Didaktika chemie je interdisciplinární obor, který vychází na jedné straně z oboru chemie a využívá i další přírodní vědy (matematika, fyzika, biologie aj.), a na druhé straně z oborů společenskovědních jako je pedagogika, psychologie, obecná didaktika, sociologie, informatika aj. Je to obor, který svými výsledky přispívá k rozvoji a zkvalitnění chemického vzdělávání na všech jeho úrovních a jeho význam v současné integrující se Evropě je nepochybný.

Studium oboru klade důraz na kvalitní vědomosti a dovednosti z jednotlivých oborově-didaktických, chemických a pedagogicko-psychologických disciplín a zároveň na schopnost mezioborového myšlení studentů. Vyžaduje vysokou úroveň teoretických vědomostí a zároveň praktických dovedností, jak v oblasti didaktiky chemie, tak chemie (chemická experimentální práce) a pedagogických věd (metodologie pedagogicko-psychologických výzkumů).

Nabídka kurzů a průběh studia

Nabídka studijních předmětů, seminářů a kurzu je vyvěšena na stránkách oddělení pro vědeckou činnost.

Informace pro nově přijaté doktorandy (návody, širší nabídka kurzů, administrativní záležitosti) jsou zveřejněny zde.

Formuláře potřebné v průběhu doktorského studia

Studijní povinnosti

Publikační činnost

V průběhu studia se požaduje průběžné publikování výsledků práce doktoranda a to formou příspěvku do recenzovaného vědeckého časopisu či recenzovaného vědeckého sborníku nebo autorstvím či spoluautorstvím recenzované monografie či její kapitoly.

K obhajobě jsou požadovány nejméně dvě odborné studie v recenzovaném vědeckém časopisu či recenzovaném vědeckém sborníku, jednu z těchto prací lze nahradit autorstvím či spoluautorstvím recenzované monografie či její kapitoly.

Splněny by měly být tyto požadavky: recenzovaný časopis – zahraniční nebo český s celostátní působností, recenzovaný sborník – mezinárodní, evropské nebo světové konference, monografie – minimální rozsah publikace 50 stran, minimální rozsah kapitoly 20 stran.

Konference a semináře

  • Aktivní účast na akcích k chemickému, resp. přírodovědnému vzdělávání jako jsou odborné semináře a konference, kurzy pro učitele chemie, výukové kurzy pro žáky a studenty a jiné.
  • Minimálně tři účasti na konferenčních aktivitách:
    • Aktivní účast na doktorandském semináři nebo pasivní účast na domácí konferenci

    • Aktivní účast na domácí konferenci

    • Aktivní účast na mezinárodní vědecké konferenci

  • Účast na semináři doktorandů, který se koná každý semestr 1. – 4. ročníku studia a jehož cílem je seznamovat studenty s aktualitami oboru didaktika chemie a současně sledovat postup zpracování jejich doktorských prací.

Vědecká práce

Zapojení do badatelského projektu řešeného školicím pracovištěm (GAUK, GAČR, SVV apod.)

Zahraniční studijní pobyt

Součástí individuálního studijního plánu je absolvování stáže na zahraničním, příp. domácím pracovišti. Požadovaný rozsah stáže je 1-3 měsíce, přičemž lze tohoto rozsahu dosáhnout jednorázovým pobytem na jiném pracovišti nebo kratšími pobyty na několika pracovištích. Vhodnými pracovišti jsou univerzity či jiné vysoké školy, výzkumné ústavy zaměřené na přírodovědné vzdělávání, mezinárodní organizace pro přírodovědné a technické vzdělávání apod.

V případě závažných důvodů lze po schválení Oborovou radou zahraniční stáž nahradit účastí na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí.

Pedagogická činnost

Nedílnou součástí individuálního studijního plánu je požadavek na vykonávání pedagogické činnosti studenta, a to ve vybraných předmětech bakalářského či magisterského studia, v rozsahu 2–6 hodin týdně za semestr po vedením zkušeného pedagoga, nebo výuka chemie na vybrané základní či střední škole v rozsahu stanoveném oborovou radou.

Publikační činnost

Publikace doktoranda, požadované k obhajobě, musí být nejméně 3 (1x hlavní autor); započítávají se články v impaktovaném časopisu (publikované i přijaté), v mezinárodním či národním recenzovaném časopisu, monografie nebo kapitola v monografii, v mezinárodním či národním recenzovaném sborníku, které vycházejí z vlastní odborné práce autora. Splnění požadavků na publikační činnost studenta posuzuje komise pro obhajobu disertační práce.

Státní doktorská zkouška (SDZ)

Najdete ji v SIS pod kódem ODSZ01.

Ústní komponenta státní doktorské zkoušky DS Didaktika chemie sestává ze tří tematických okruhů:

a) okruh chemického vzdělávání zahrnuje obecnou didaktiku chemie, didaktiku obecné a anorganické chemie a didaktiku organické chemie a biochemie

b) okruh pedagogicko-psychologický zahrnuje pedagogiku, psychologii a obecnou didaktiku

c) okruh chemický zahrnuje chemii anorganickou, organickou, analytickou, fyzikální a biochemii

Každý student v rámci SDZ prokazuje své vědomosti z vybraných oblastí ze všech tří uvedených okruhů.

Druhou komponentou státní doktorské zkoušky je písemná práce, dokumentující postup práce na zadaném tématu. Obsah a rozsah práce určí školitel podle ISP studenta; forma práce bude analogická vybrané části práce disertační. Před SDZ školitel práci doplní hodnotícím vyjádřením pro zkušební komisi.

Disertační práce a její obhajoba

Postup prací na dizertaci rozvržený na 4 roky.

Disertační práce je upřednostňována ve formě zvláštní práce, ve zdůvodněných případech může být předložena jako soubor tematicky souvisejících článků uvedený shrnujícím strukturovaným textem.

Formální a technické informace k disertační práci, vzor disertační práce i návod na vložení do SIS jsou k dispozici zde.

Pro inspiraci se můžete podívat do archivu obhájených disertačních prací na PedF UK.

Obsah stránky